نام گذاری کودک

آیا تا به حال شده که از والدین خود بپرسید که چرا فلان نام را برای شما انتخاب کرده اند؟! اگر پاسخ شما مثبت است …

انتخاب نام برای فرزندان بسیار شیرین است. تا جایی که اغلب والدین قبل از به دنیا آمدن فرزندشان، نامی برایش انتخاب می کنند. بنابراین انتخاب نام مناسب برای فرزند یک کار ظریف و حساس است. آیا تا به حال شده که از والدین خود بپرسید که چرا فلان نام را برای شما انتخاب کرده اند؟! اگر پاسخ شما مثبت است، احتمالا جزو کسانی هستید که نام خود را دوست ندارید. پس بهتر است برای انتخاب نام فرزندتان به اندازه کافی زمان صرف کنید چون انتخاب نامی عجیب برای فرزندمان باعث می شود که او در دوره کودکی بین همسالان تحت فشار قرار گیرد که این امر مطمعنا اثر منفی بر رفتار او خواهد داشت. بنابراین انتخاب اسم برای فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس برای انتخاب نامی مناسب با ما همراه باشید.

 

 

اسم پسرمو چی بذارم؟ 

حالا نوبتی هم باشه، نوبت انتخاب یه اسم خوب واسه پسرته! اگر دوست داری اسم پسر قشنگ ات رو از بین یه عالمه اسم انتخاب کنی، کلیک کن!

 

 

اسم دخترمو چی بذارم؟ 

حالا نوبتی هم باشه، نوبت انتخاب یه اسم خوب واسه دخترته! اگر دوست داری اسم دختر قشنگ ات رو از بین یه عالمه اسم انتخاب کنی، کلیک کن!

بیشتر بدانید …

انتخاب نامی متفاوت، انتخابی خاص یا اشتباه؟

اگر فرد نامی بسیار متفاوت داشته باشد، پرسش‌هایی که همه جا درباره معنای اسمش از او می‌شود شرایطی خسته‌کننده و ملال‌آور برایش به همراه خواهد آورد. از آنجایی که دنیای کودکان با ما کاملا متفاوت است، در چنین شرایطی کودک این تمایز را به پای ایراد و مشکلی از سمت خود می گذارد و نه صرفا یک تفاوت.

می دانید معنای نام فرزندتان دقیقا چیست؟

یکی از نکات مهم در انتخاب نام فرزند، معنای اسم است. گاهی والدین برای آنکه نام فرزندشان با نام خانوادگی او همخوان باشد، نامی را انتخاب می کنند که ممکن است معنای نه چندان خوبی در همان زبان یا زبان های دیگر داشته باشد. این اتفاق معمولا زمانی رخ می دهد که شما نامی را از قوم، گویش یا زبان های دیگر انتخاب می کنید. اما این مسئله همیشه مخفی نخواهند ماند و ممکن است شما روزی متوجه این معنای نا متعارف شوید که دیگر جبران آن غیر ممکن باشد. 

نام کوتاه انتخاب کنم یا بلند؟

بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. برخی فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند. پس بهتر است در زمان انتخاب نام، به بلندی-کوتاهی یا آوا ها دقت کنید.

انتخاب نامی با تلفظ یا معنای دشوار برای کودکتان که به خاطر تلفظ سخت آن مجبور به تکرار مجددش باشد، یا اشتباه تلفظ توسط اطرافیان، حس ناخوشایندی به وی دست خواهد داد و این اصلا برای کودکتان خوب نیست. 

انتخاب یک نام مناسب و شایسته برای فرزندمان چقدر اهمیت دارد؟

توجه به نوع نگارش با حروف انگلیسی

امروزه و در قرن جدید باید نامی را انتخاب کنیم که فردای زندگی اگر فرزندمان با آن اسم ایمیلی ساخته یا اینکه بخواهد در شبکه های اجتماعی عضو شود بتواند براحتی در این موارد اقدام کند. ناگفته نماند شاید ندانیم ۲۰ سال دیگر فرزندانمان با نام شان چه کارهایی خواهند کرد، اما حداقل می توانیم با توجه به شرایط امروز اسمی برایش انتخاب کنیم که با حروف انگلیسی فقط به یک شکل نوشته شود. به عنوان مثال  SARA از این لحاظ اسم مناسبی است.

نام دو بخشی

بعضی نام ها بر خلاف ظاهر کوتاهی که دارند، تعداد بخش های زیادی داشته و نام های بلند محسوب می شوند. اما بعضی اسم ها به خاطر تلفظ سخت اسمشان شکسته شده و بصورت مخفف تلفظ می شوند. مانند نام محمد و ابراهیم که اسمهایی سه بخشی هستند و متاسفانه ممد و اِبی تلفظ می شوند. این نوع صدا زدن های ناقص تلفظ نوعی بی احترامی است. این مواردی است که فی الواقع  در جامعه امروزی دیده می شود. نام های تک بخشی در بسیاری کشورها رایج است مانند جک. اما در کشورمان کوتاه ترین نام ها دوبخشی است، مانند لیلا.

متناسب بودن با نام خانوادگی

شاید اگر بخواهیم نام فرزند را با نام خانودگی مان هماهنگ کنیم دشوار باشد اما امکان پذیر است. بنابر مطالعات حتی اگر امکانش باشد می توانید با یک یا چند حرف مشترک بین نام و نام خانوادگی هم آوایی ایجاد کنید. مهم نیست حروف مشترک بی صدا یا صدا دار باشند.

الگوبرداری

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی نام ها چقدر می توانند در شکل گیری شخصیت افراد تأثیر داشته باشند. مثلا کسی که نامش علی است در دوران زندگی نسبت به داستان زندگی امام علی(ع) توجه بیشتری داشته و آن را بهتر حفظ می کند. پس نامی که شما برای فرزندتان انتخاب می کنید، چیزی فراتر از یک نام ساده است. 

تصمیمی برای آینده

در زمان انتخاب باید به این نکته توجه داشت که شاید برخی نام های پراستفاده ی ملی و مذهبی هرگز قدیمی نشوند اما اکثر نامها چنین ویژگی ای ندارند. نام های قدیمی هرگز برای فرزندان امروزی مناسب نیستند. در انتخاب اسم فرزندمان باید به فردای زندگی او توجه کنیم. ممکن است بزرگ خاندان خانواده ها اصرار بر اسمی داشته باشند که بسیار قدیمی است. در این صورت شما می توانید با کمال احترام آنها را متقاعد کرده که در جامعه امروزی این ممکن است مناسب نباشد. در انتخاب نام های امروزی از جوانان بیشتر کمک بگیریم و با مشورت با آنها نام فرزندمان را انتخاب کنیم. یکی دیگر از معضلات، این تفکر اشتباه ست که اگر کسی اسمی که ما آن را دوست داشتیم چند ماه قبل برای فرزندش انتخاب کرده، دیگر آن را از لیست انتخابی خود حذف خواهیم کرد تا طرف مقابل فکر نکند که تقلید کرده ایم. هیچ گاه مواردی حاشیه ای را در انتخاب اسم مدنظر قرار ندهیم.

نامفهوم بودن اسم فرزند

نام هایی که تکراری ست یا با تلفظ سختی همراه هستند یا در مقابل برخی آنقدر غریب هستند که وقتی شنیده می شنود بنظر بسیار عجیب است که سوالات زیادی در مورد تلفظ و معنای اسم را به دنبال دارد. متوجه این موضوع باشیم که گاهی در هنگام پیدا کردن نام، آنقدر سختگیری می کنیم که حاصل تلاشمان دستیابی به نام هایی است که از دید دیگران عجیب و مسخره به نظر می رسند. کاری نکنیم که با گذاشتن نام های خارجی و عجیب بخواهیم محیطی متمایز و سخت را برای کودکمان بسازیم. حتی گاهی نمی شود که متوجه شویم این نامی پسرانه هست یا دخترانه. پس بیاید هنگام انتخاب اسم حد اعتدال را رعایت کنیم.

نام هایی که باعث موفقیت فرزندتان خواهد شد

انتخاب نکردن نام هایی با تلفظی سخت

یکی از ویژگی های یک انتخاب نام خوب، تلفظ راحت آن است. از این نظر حائز اهمیت است که هنگام صدا کردن اسم زبان براحتی بچرخد و هنگام صدا کردن توسط دیگران شکسته نشود. انتخاب اسمی کوتاه و ساده را مدنظر داشته باشید. با شنیدن یک نام نباید احساس درهم و برهم بودن به فرد دست دهد. حواستان باشد که آهنگ تلفظ نام ها بسیار ساده و طبیعی باشد و در انتخاب اسم ها ی ترکیبی امروزی زیاده روی صورت نگیرد.

هم آوایی نام و نام خانوادگی

اگر امکان دارد اسمی برای فرزند انتخاب کنید که هم آوایی با نام خانودگی او داشته باشد.  اهمیت این موضوع هنگام تلفظ اسمش در موقعیت های مختلف مانند مدرسه، محل کار و حتی هنگام ازدواج، به علت هم آوایی در کنار نام خانوادگی فرزندمان دیده می شود.

همخوانی اسم با میراث خانوادگی

هماهنگی نام کودک با پیشینه تاریخی خانوادگی از اهمیت ویژه ای برخوردا است. توجه به محل تولد و زادگاه تان و همچنین موقعیت جغرافیایی برای همخوانی نام مهم است. این کار در نگهداشت فرهنگ های مختلف بسیار موثر است. 

توجه به نام خواهر و برادرهای کودک

فکر کردن در مورد هم خوانی اسم فرزندان خیلی مهم است از آن جهت که حس تعلق به کانون گرم خانوادگی را بوجود می آورد. اینکه فرزندان اسمی هم آهنگ داشته باشند حس خوبی بینشان ایجاد می شود و وابستگی را پایدار خواهد کرد.

انتخاب نکردن اسم های تجاری

گذاشتن این گونه نام ها اصلا خوب نخواهد بود و حتما این نکته را مدنظر داشته باشید که انتخاب اسم شرکت یا نام تجاری برای کودکتان اثر بسیار مخربی خواهد داشت. برخی افراد با تفکری اشتباه که با انتخاب نام برندی موفق، موفقیت را برای فرزندشان به ارمغان می آورد این گونه نام ها را برای آنها انتخاب می کنند. بیاد داشته باشید که انتخاب نامی نادرست میتواند آینده ای مشکل آفرین را برای فرزندان مان به ارمغان آورد.

به خاطر داشته باشید که فرزندمان همیشه کودک نمی ماند

یادمان باشد نامی که برای فرزندمان انتخاب می کنیم در تمام طول عمر همراه فرزندمان خواهد بود، پس از اهمیت والایی برخوردار است. نباید نامی انتخاب کنیم که کودکانه و شیرین بنظر برسد چون این گونه اسم ها کودک را دچار مشکل خواهد کرد، آن هم مشکلاتی که ممکن است اثراتی منفی بر روی فرزندان مان داشته باشد. نامی بگذارید که متناسب با سن بزرگسالی او هم باشد. اگر دوست دارید که با نامی شیرین او را خطاب کنید می توانید اسمش را شکسته یا با لقبی بامزه او را صدا بزنید. هنگام انتخاب نام فرزندتان را در موقعیت شغلی و حرفه ای آینده اش و یا اینکه هنگام ارائه به مشتری تصور کنید تا بتوانید نامی مناسب برای تمام سنین کودک خود انتخاب کنید. 

اگر تردیدی در انتخاب اسم فرزندتان دارید ، حذفش کنید

احساس خوب به همراه انتخاب اسم بسیار حائز اهمیت است به این دلیل که مطمعن باشید فرزندتان هم در آینده همچنین احساسی نسبت به اسم خود خواهد داشت. مطمعن شود نامی که برگزیدید حتما از هرچیز منفی بدور باشد. مثل بی معنی بودن، سخت تلفظ شدن و عجیب و غریب بودنش. 

اهمیت توافق پدر و مادر در انتخاب اسم

اگر شوهرتان نامی را که برای کودک خود انتخاب کرده اید، دوست ندارد، قطعاً باید در مورد این موضوع گفت و گو کنید. فقط به این دلیل که شما مادر هستید به معنای این نیست که می توانید نام کودک خود را انتخاب کنید. والدین به معنای مشارکت است و هرکدام از شما نظری دارد. نامگذاری کودک شما کاری است که شما و شریک زندگیتان باید با هم انجام دهید و هردو بر اسم فرزندتان توافق داشته باشید.
نامگذاری کودک شما یک اتفاق مهم در زندگی مشترکتان است و سزاوار بررسی دقیق است. متأسفانه، بسیاری از والدین این موارد را مدنظر قرار نمی دهند و براحتی از کنار این موضوع به این مهمی می گذرند و به همین دلیل است که بسیاری از کودکان و بزرگسالان والدین خود را به دلیل نامگذاری چنین نام های عجیب سرزنش می کنند. پس یا انتخابی درست نامی درخور و شایسه برای فرزندتان انتخاب کنید.