والدین، اولین و مهم ترین الگوهای هر فرزندی هستند.

والدین موفق

آیا می دانستید که شما بت فرزندانتان هستید؟!

ارتباط و تاثیرپذیری کودکتان از شما، از زمان تولد او آغاز می شود. بنابراین اولین الگوی در دسترس برای کودکتان، شما والدین هستید. او هر آنچه را می بیند، ضبط می کند. شاید آن را درک نکند، اما کاملا تاثیر می پذیرد. خوب یا بد. برای او تفاوتی ندارد و فقط همچون یک آهنربا همه را جذب می کند. نوع ارتباط زناشویی شما، نوع محبت ورزی شما، میزان احترامی که برای یکدیگر قائلید و … . پس لازم است که به همه ی جوانب رفتاری خود شناخت و کنترل داشته باشید. برای آنکه بیشتر بدانید ادامه مطلب را بخوانید…

دقت کرده اید کودکان شما کپی برابر اصل شما هستند؟!
نوع روابط پدر و مادر در تمامی جنبه ها بر کودکان موثر است. کودکان از طریق یادگیری مشاهده ای، بسیار می آموزند. یعنی با دقت تمام شما را زیر نظر دارند و از رفتار شما تقلید می کنند. آن ها تصور می کنند که بزرگترشان کامل و بی عیب و نقص است. به عبارتی کودکان بزرگتر هایشان را، علی الخصوص والدین و معلمان خود را نوعی بت تلقی می کنند و عینا رفتار های آنها را تکرار می کنند.

ارتباط زناشویی شما، چقدر در شخصیت کودکتان موثر است؟
در حالی که برخی افراد در نشان دادن عشق و محبت خود نسبت به یکدیگر، در مقابل پدر و مادر یا کودکان کاملا راحت هستند، برخی دیگر ممکن است از انجام این کار به کلی خجالت بکشند. این تفاوت ها را می توان کاملا در رفتار کودکان نیز مشاهده کرد. در ادامه‌ی این مقاله، به برخی از مهمترین جنبه‌های تاثیر روابط والدین بر فرزندان و شکل‌های عشق ورزیدن و ارتباط اشاره خواهیم کرد که کودک می‌تواند از والدین خود یاد بگیرد.

نشان دادن محبت بین شما و همسرتان، چه تاثیری بر روی کودک می‌گذارد؟
در بعضی از خانواده‌ها، بغل کردن و برقراری شکل‌های دیگر تماس فیزیکی کاملا طبیعی است. بچه‌هایی که در چنین خانواده‌هایی بزرگ می‌شوند، ذهن کاملا بازی نسبت به این مسائل خواهند داشت و به راحتی با دوستان خود همراه خواهند شد. از سوی دیگر، بچه‌هایی که با پدر و مادر کاملا محافظه‌کار بزرگ می‌شوند، به احتمال زیاد به سختی می‌توانند احساسات واقعی خود را بدون شرم و خجالت نشان دهند.

اگر همسر خود را ببخشید، کودکتان از شما چه خواهد آموخت؟
والدینی که با صدای بلند دعوا می‌کنند، فریاد می‌کشند و اشیاء را به سمت هم پرتاب می‌کنند، احتمالا به کودک خود می‌آموزند که چنین رفتارهای خشنی، روش‌های خوبی برای نشان دادن عشق و دوست داشتن هستند.
از سوی دیگر، اگر کودکی ببیند که پدر و مادرش همدیگر را در اغلب مواقع می‌بخشند، احتمالا روابط خود را ارزشمند خواهد دانست و در زمان اشتباه کردن، با عذرخواهی مشکلی نخواهد داشت.

رفاقت و نزدیکی شما با همسرتان، چه اثری بر روی تربیت فرزندتان دارد؟
اگر هم شما و هم همسرتان، به دانستن اینکه روز طرف مقابل چطور گذشته و حالش چطور بوده است، علاقه نشان دهید، کودک خواهد فهمید که برای رشد کردن و بروز عشق و علاقه، داشتن تماس و ارتباط روحی یک امر ضروری است. او در آینده احتمالا به فردی خوش برخورد، مودب و صادق تبدیل خواهد شد.
اما در صورتی که ارتباط خاصی بین والدین وجود نداشته باشد، کودک نخواهد فهمید که ابراز احساساتش چقدر اهمیت دارند و احتمالا در ارتباطات آینده‌ی خود در بیان علایق، خواسته‌ها و حس‌هایش به شریک زندگی یا دوستانش، تردید خواهد داشت.

آیا احترام و پشتیبانی شما از همسرتان، بر روی کودک تاثیر مثبتی می‌گذارد؟
تاثیر روابط والدین بر فرزندان در زمینه احترام گذاشتن به یکدیگر، به چه شکل است؟ اگر احترام و پشتیبانی خود را به درستی به همسر خود نشان دهید، کودک خواهد فهمید که احترام، یک جزء جدانشدنی از عشق و دوست داشتن است.
اما اگر یکی از شما همیشه در پی تغییر رفتار طرف مقابل باشید، کودک ممکن است این دریافت را داشته باشد که دوست داشتن مردم به خاطر همان چیزی که هستند کار دشواری بوده و همیشه به دنبال نقص‌ها و اشکالاتی در دوستان و شریک زندگیش خواهد بود.

نزدیکی فیزیکی و احساسی شما و همسرتان، به کودک چه چیزی می‌آموزد؟
اگر هم پدر و هم مادر، گاه به گاه زمانی را به خود اختصاص داده و خودشان را در اولویت قرار دهند، کودک احتمالا درخواهد یافت که عشق و دوست داشتن، در صورت دور بودن از هم برای مدت زمان کوتاه، از دست نمی‌رود و کم نخواهد شد.
از سوی دیگر، اگر والدین همیشه این نیاز را داشته باشند که باید کارها را با هم انجام دهند و هیچ زمانی را به خود، خانواده یا دوستانشان اختصاص ندهند، کودک احتمالا با این احساس بزرگ خواهد شد که برای باقی ماندن عشق و علاقه، همیشه لازم است که دو نفر از نظر فیزیکی به هم نزدیک باشند.

چگونه با اعتماد کردن به همسرتان، می توانید احساسات کودک را تنظیم کنید؟
اگر در زندگی زناشویی شما اعتماد متقابل وجود داشته باشد، کودک شما آن را تقلید کرده و می‌فهمد که اعتماد کردن به افراد، بدون فکر بیش از حد و ترسیدن، امکان‌پذیر است.
از سوی دیگر، کودکی که حس کند پدر و مادرش از وجود یک رابطه‌ی پایدار و محکم لذت نمی‌برند، ممکن است فکر کند: «همه‌ی آدم‌ها بد هستند» و با این احساس بزرگ شود که باید همه چیز را از شریک زندگیش پنهان کند.

مشارکت و کار تیمی در خانه، چه چیزهایی را به فرزند شما یاد می‌دهد؟
بعضی از خانواده‌ها کار کردن مرد در خانه و تقسیم وظایف را درست نمی‌دانند و ممکن است چنین رفتاری را به عنوان یک هنجار نشناسند. در نتیجه، کودکی که در چنین خانواده‌ای بزرگ می‌شود، ممکن است یاد بگیرد که نفس خودش از عشق مهم‌تر است.
از سوی دیگر، والدینی که کارهای موجود در خانه را تقسیم می کنند، پیام قدرتمندی از برابری را به سمت کودک ارسال می‌نمایند. این موضوع فقط در مورد کارهای خانه نیست، بلکه هم زن و هم مرد باید احترام خود را نسبت به وظایف و کارهای یکدیگر نشان داده و تا حد امکان به یکدیگر کمک کنند.
همان‌طور که بارها و بارها شنیده ایم: «کودک از چیزی که خود ما هستیم بیشتر یاد می‌گیرد تا چیزی که به او آموزش می‌دهیم». این جمله، به خوبی تاثیر روابط والدین بر فرزندان را نشان داده و بیان می‌کند که شخصیت فرزند شما با مشاهده‌ی روشی که شما با هم تعامل و رفتار می‌کنید، شکل می‌گیرد. در واقع کودک، انعکاسی از شما و همسرتان است، بنابراین مطمئن باشید که آینه‌ی خوبی هستید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *