استعداد یا استعداد خام؟ کدام یک مهم تر اند؟

استعداد خام

توهم شیرین! کلماتی در فرهنگ ما وجود دارد که چون گاها یکسان تلقی می شوند و تعاریف درستی از آن ها نداریم، دردسر ساز می شوند. دردسر یکسان پنداری این واژه ها در دو موقعیت خود را نشان می دهد که ما هر دوی این موقعیت ها را توهم شیرین می نامیم!

استعدادیابی کودکان و نوجوانان
استعدادیابی کودکان و نوجوانان

توهم شیرین اول، زمانی است که تصور می کنید استعداد انجام کاری را دارید و ممکن است روزها، هفته ها، ماه ها و حتی سال ها از عمر گرانبهای خود را برای شکوفایی آن خرج کنید، در حالی که نتیجه ای جز دلسردی و شکست ندارد. این جمله را حتما شنیده اید: انسان هر کاری را که واقعا بخواهد، می تواند انجام دهد. متاسفانه باید بگوییم که این جمله هیچ توجیه و عقبه علمی ندارد و معمولا با مقاصد تجاری مطرح می شود.

 توهم شیرین دوم، زمانی است که این کار را با فرزندان خود می کنید. ممکن است فرزند شما بنابر دلایلی که در ادامه مطرح خواهیم کرد، کاری را خوب انجام دهد اما این الزاما استعداد فرزند شما نیست! اگر شما فرزند خود را در زمینه ای خاص بمباران اطلاعات کنید و فرزندتان در آن زمینه قوی شود، الزاما نشان دهنده استعداد او نیست. احتمالا اگر او را در زمینه ای دیگر بمباران می کردید، در آن زمینه متبحر می شد! مثلا اگر شما فرزندتان را از  سنین پایین به کلاس زبان بفرستید و او زبان انگلیسی را خیلی خوب صحبت کند، آیا نشان دهنده استعداد او در این زمینه است؟ خیر! هرگز.

پس داستان چیست؟ چه تفاوتی بین استعداد، مهارت و نقطه قوت وجود دارد؟ استعداد خام چیست؟

استعداد

استعداد در واقع توانایی ذاتی و منحصر به فردی است که به کسی اجازه می دهد تا کاری را به طرز صحیح آن انجام دهد. دو واژه در این تعریف بسیار مهم اند. مورد اول ذاتی بودن استعداد است. یعنی دقیقا نقطه مقابل مثال بالا. همان طور که گفته شد، استعداد بایستی کاملا ذاتی و خودجوش باشد نه ناشی از تاثیر محیط. دیگر واژه منحصر به فرد بودن آن است. تحقیقات نشان می دهد، ممکن است افرادی در یک موضوع خاص استعداد مشابه داشته باشند اما هر کدام از آن ها به طرز منحصر به فردی استعداد خود را به کار می گیرند. مثلا خیلی ها استعداد موسیقی دارند اما آیا همه آن ها آریا عظیمی نژاد شده اند؟ خیر.

استعداد در واقع توانایی ذاتی و منحصر به فردی است که به کسی اجازه می دهد تا کاری را به طرز صحیح آن انجام دهد.

استعداد خام چیست؟

استعداد خام که گاهی استعداد پایه ترجمه می شود، درواقع ترجمه واژه لاتین Raw Talent است. امروزه با پیشرفت و گشترش شگرفی که اینترنت داشته است، باعث شده است تا افراد حتی در سنین پایین تر خیلی راحت و بیشتر اطلاعات کسب کنند. این امر باعث شده است تا خیلی اوقات آن استعداد اولیه افراد، کمی دستکاری شده باشد و آن شکل خالص اولیه خود را از دست داده باشد. به همین علت امروزه در کشورهای پیشرفته به دنبال شناسایی استعداد های خام کودکان هستند تا با شناسایی آنها در همان سنین زیر 5 سال، فرصت کافی برای رشد کودک در راستای استعدادش را فراهم کنند. پس استعداد خام، استعدادی است که در سنین کودکی تشخیص داده می شود و هنوز توسط عوامل محیطی همچون خانواده، مدرسه، جامعه و … دستکاری نشده است و هنوز خالص است.

مهارت

مهارت توانایی انجام کاری است که ناشی از تمرین و ممارست باشد. دقیقا مانند همان مثالی که در ابتدا آوردیم. اگر شما کاری را به خاطر تکرار آن خوب انجام می دهید، اسم آن مهارت است و نه استعداد.

حالا با این توضیحات، به نظر شما افرادی که در برنامه عصر جدید شرکت می کنند، الزاما استعداد دارند؟ خیر. هرگز. اکثر آن ها صرفا چون کاری را مدام تکرار و تمرین کرده اند موجب شده است که در آن متبحر شوند و ربطی به استعداد آن ها در آن زمینه  خاص ندارد.

اما نقطه قوت دیگر چیست؟

جالب است بدانید افرادی که در حرفه خود صاحب سبک شده اند، موفقیت اشان بر پایه نقاط قوت اشان شکل گرفته است و نه صرفا استعداهایشان. به فرمول زیر دقت کنید:

                             نقطه قوت = استعداد * مهارت * دانش * زمان                          

افرادی که در زمینه ای خاص حرف های جدی برای گفتن داشته اند، آن هایی بوده اند که به طور اتفاقی یا با جست و جو، استعداد خود را پیدا کرده اند و سپس برای این استعداد خود، زمان صرف کرده اند و به روش های مختلف، اعم از کسب دانش و شاگردی پیش اساتید در زمینه استعداد خود مهارت کسب کرده اند و با ممارست، همان استعداد اولیه را تبدیل به نقطه قوت خود کرده اند.

منبع: owndirector

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *