آیا می دانستید که نقاشی کودکان با ما حرف می زند

نقاشی، چندین نوع مختلف دارد. نقاشی با الگو، نقاشی تخیلی، نقاشی بدون الگو و … .

نقاشی با الگو، مدلی از نقاشی است که همه ما آن را در دوران مدرسه تجربه کرده ایم. به همان صورت که بایستی الگویی را رنگ و یا تکمیل می کردیم و یا در بهترین حالت، الگویی را خودمان نقاشی می کردیم. دقت کنید که در هر حالت رد پایی از یک الگو دیده می شد.

اما مدلی از نقاشی که مد نظر ماست و برای ما جنبه شناختی و حتی درمانی دارد، نقاشی آزاد است. در نقاشی آزاد، کودک فرصت می کند تا دست به یک آفرینش واقعی بزند و در نتیجه می تواند به راحتی و حتی ناخواسته، آنچه درون او می گذرد را به نمایش بگذارد. او با این کار شناخت و بینش خود از دنیای پیرامون اش را نشان می دهد و می شود فهمید که در سر او چه می گذرد! از این راه ما را درباره ویژگی های شخصیت خود آگاه می سازد.


نقاشی آزاد کودکان برای ما روانشناس ها، جنبه های مختلفی دارد. که بخشی از آن ها اشاره ای مختصر خواهیم کرد : 

  • نقاشی به منزله تست هوش

مثلا در آزمون گودیناف، از کودک خواسته می شود تا آدمکی را برایمان ترسیم کند. به  میزانی که این آدمک کامل تر و دارای جزئیات بیشتری باشد، نمره بالاتری در موارد مربوط به خود می گیرد.

  • نقاشی به منزله تست شخصیت

مثلا به کمک نقاشی H.T.P (خانه-درخت-شخص) می توان از نحوه جانمایی شخصیت های نقاشی و موارد دیگر به اطلاعات قابل توجهی از شخصیت کودک پی برد.

  • فرافکنی و رمزگرانی

گاهی روانشناسان از کودک می خواند تا توضیحاتی را در مورد نقاشی ای از پیش کشیده شده بدهد. توضیحاتی که کودک در مورد شخصیت ها می دهد، اطلاعات جالب و عمیقی را در مورد کودک به ما می دهد.

بنابراین می توان اطلاعات ارزشمند و عمیق زیادی را از لایه های درونی کودک به کمک تفسیر نقاشی آن ها به دست آورد. اطلاعاتی که چون مستقیما از ناخودآگاه و عمق فکر کودکان می آید، ارزش زیادی دارد و می تواند خیلی از نگرانی ها، اضطراب ها و دیگر مشکلاتی که کودک هیچ گاه جرات یا توان بازگو کردن آن ها را ندارد، برای روان شناسان آشکار کند.


                      خدمات ما در این بخش چیست و چگونه می توانید از آن بهره ببرید؟                      

در ادامه می خواهیم پروتکل انجام آزمون ترسیم خانواده را برای شما بیان کنیم تا بیشتر با نحوه ی انجام کار آشنا شوید:

  • در قدم اول شما بایستی کد مربوط به انجام آزمون را از سایت ما خریداری کنید.
  • در قدم دوم همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت (بین 3 الی 72 ساعت) و در مورد چگونگی انجام تست با توجه به شرایط شما، گفت و گو خواهند کرد.
  • در قدم سوم، بعد از تعیین نحوه انجام آزمون، در مورد چگونگی انجام آن به شما مشاوره داده خواهد شد.
  • قدم چهارم انجام آزمون است.
  • قدم پنجم مصاحبه با خود کودک است. چراکه کودک بهتر از هر کس دیگری می داند چه چیزی را رسم کرده است و چرا ؟
  • قدم ششم تفسیر نقاشی فرزند شما و مقایسه و بررسی آن با اطلاعات به دست آمده از مشاوره با فرزند شما.
  • قدم نهایی مشاوره با والد و ارائه توضیحات و راه حل های متناسب با فرزند وی.

اگر فرزند شما هم مشکلاتی همچون، شب بیداری، ترس شدید از خواب یا تاریکی، ترس شدید از رویارویی و بازی یا هم سن و سالان خود، شب ادراری شدید، ترس از تنها خوابیدن، ترس از تنها ماندن در فضای بسته و یا مشکلات مشابه دیگر دارد، کلیک  کنید.

برای ثبت نام کافیست بر روی تصویر بالا کلیک کنید