زندگی سراسر انتخاب است. انتخاب هایی ساده مانند این که چه لباسی بپوشم یا مثلا شام چه بخورم تا تصمیماتی بزرگ مانند انتخاب همسر مناسب یا شغل مناسب. احتمالا شما هم در زندگی خود تجربه کرده اید که تصمیم گیری در مواردی یکسان، گاهی برایتان ساده و گاهی دشوار بوده است. چرا؟ پاسخ در میزان شناخت و اطلاعات شما از آن موضوع است. یعنی ..

 

در کدام یک از این موقعیت ها، انتخاب لباس برایتان راحت تر است؟

فرض کنید یک بار می خواهید به یک مهمانی بروید که تمامی مهمان ها را می شناسید و بار دیگر قصد رفتن به مهمانی ای را دارید که تقریبا تمام مهمان ها برای شما غریبه اند. در کدام یک از این موقعیت ها، انتخاب لباس برایتان راحت تر است؟ احتمالا پاسخ شما مهمانی اول است. چون شناخت مهمان ها باعث می شود که بدانید باید چه رنگی و چه نوعی از لباس هایتان را انتخاب کنید. تمام انتخاب ها و تصمیمات زندگی هم شبیه به همین مثال است.

هرچه اطلاعات و شناخت ما از موضوعی بیشتر باشد، تعامل ما با آن موضوع راحت تر است یعنی بهتر می توانیم با آن برخورد کنیم و تصمیم بهتری بگیریم. 

گاهی افراد گله می کنند گه چرا در مواقع سرنوشت ساز مانند انتخاب همسر، شغل و … خوب عمل نمی کنند. بخش عمده ای از آن برمی گردد به اینکه افراد از خود شناخت خوبی ندارند. شما در طول روز گاهی ده ها و یا حتی صد ها تصمیم برای خود می گیرید، در صورتی که شناخت خوبی از خود ندارید و در نهایت ارمغانی جز پشیمانی برایتان ندارد. مثلا وقتی شما نمی دانید خودتان چه ویژگی های شخصیتی دارید، چگونه می خواهید با همسرتان تعامل درستی داشته باشید. یا مثلا وقتی خود را خوب نمی شناسید، چگونه می توانید بفهمید چه رشته تحصیلی یا چه راه کسب درآمدی برایتان مناسب است؟ پس برای هر تصمیمی نیاز است که اول خود و سپس موضوع مورد نظر را خوب بشناسید.

ما تلاش کرده ایم آزمون هایی را برای شما مهیا کنیم تا به شناخت هر چه بیشتر شما از خودتان کمک کند تا بتوانید تصمیمات بهتری بگیرید و در نتیجه زندگی شاد تر و موفق تری را تجربه کنید (برای شرکت در هر آزمون، کافیست تا روی تصویر آن کلیک کنید) .

آزمون های غیر رایگان (برای شرکت در آزمون ها ابتدا ثبت نام کنید)

آزمون های رایگان