گذاشتن ساعت آفتابی در سایه چه فایده ای دارد ؟!

 

با نگاهی گذرا به زندگی افراد موفق بدون تفاوت در حوزه ی موفقیتشان (ورزشی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و …) به سادگی می توان دریافت که آنها مسیری را در زندگی خویش انتخاب کرده اند که به نحوی در راستای علاقه، استعداد و یا هر دوی آنها بوده است.

بنجامین فرانکلین می گوید: استعدادهای خود را پنهان نکنید. استعدادها برای این خلق شده اند که به کار گرفته شوند. گذاشتن ساعت آفتابی در سایه چه فایده ای دارد.

بنابراین امروزه اهمیت دنبال کردن علاقه و استعداد بر هیچکس پوشیده نیست. با وجود این، چرا اکثریت افراد دنبال علاقه و استعداد خود نمی روند؟ بی شک در این مسیر پر پیچ و خم موانعی وجود دارد که باعث می شود تا فرد قید علاقه و استعداد خود را بزند. مثلا در طی دهه های اخیر با توجه به رشد سریع و چشمگیر صنعت و تکنولوژی، افراد داشتن شغل و تعیین یک مسیر مشخص از همان اول را به صرف زمان برای تجربه و شناخت علاقه واقعی شخصی ترجیح می دهند. همچنین بالاتر رفتن سطح دانش (سطح دانشی که گاها تنها در یک مدرک دانشگاهی خلاصه می شود و نه دانش واقعی در یک حوزه خاص) و مهارتی افراد موجب شده است که افراد یک سطح اجتماعی خاصی برای خود قائل شوند که باعث شود تن به مشاغلی با سطح اجتماعی پایین تر ولو در راستای علاقه و استعدادشان ندهند. اما شاید می توان گفت مهمترین مانع، نبود یک منبع موثق و جامع برای تشخیص استعدادهای شخصی است. منبعی که در سنین کودکی بتواند به خوبی استعدادهای یک کودک را تشخیص دهد تا کودک، زمان کافی برای تجربه کردن و کسب مهارت را در آن حوزه داشته باشد.

جانی هارلون، محقق و نویسنده حوزه کودکان، در کتاب معروف خود، بر اهمیت این موضوع تاکید می کند که کودکان برای رشد واقعی استعدادهای خود نیاز دارند تا آنها را در شرایط واقعی و زندگی روزمره و آن هم در طی زمان متمادی تجربه کنند.

به عبارتی دیگر استعدادها اگر در زمان کودکی تشخیص داده شوند و روی آن ها سرمایه گذاری لازم صورت گیرد، نتایجی شگرف در بر خواهد داشت.

 

آیا می دانستید اگر فرزند شما در راستای علاقه شخصی و واقعی خود شغلی انتخاب کند، از هر نظر موفق تر خواهد بود؟ چرا؟

امروز بهترین زمان برای تشخیص استعداد فرزند شماست

وقتی شما از شغلی درآمد کسب می کنید که عاشق آن هستید، برخی هورمون ها شروع به فعالیت بیشتری می کنند که موجب خشنودی و سرحالی و در نتیجه رضایت بیشتر شما می شود. 

مثلا دوپامین یکی از معروف ‌ترین موادی است که در مغز ما ترشح می‌شود. دوپامین را به عنوان عامل شیمیایی لذت و اعتیاد هم می‌شناسند. بنابراین زمانی که شما در راستای علاقه ی خود گام برمی دارید و از این کار لذت می برید، ترشح هورمون دوپامین در شما افزایش می یابد و همین دوباره موجب افزایش لذت شما می شود.

اوکسی توسین خیلی خوش شانس است که نام زیبایی روی آن گذاشته شده: «هورمون عشق!». اگرچه کاربرد گسترده‌تری دارد. ما هورمون اکسی توسین را به نام هورمون عشق می‌شناسیم. این هورمون وقتی که احساس امنیت یا صمیمیت یا عشق داریم، ترشح می‌شود. وقتی شما به کار خود علاقه دارید و از آن راضی هستید موجب می شود که به شغل اتان اعتماد هم داشته باشید بنابراین ترشح هورمون اوکسی توسین در شما افزایش یافته و حالتان حسابی خوب است.

هورمون دیگری که با رضایت از شغل ارتباط دارد، هورمون سروتونین است که در موقع غرور ناشی از احترام و توجه ترشح می‌شود. هورمون سروتونین بیشتر به خاطر اثرگذاری مثبت آن روی روحیه شناخته می‌شود. افرادی که از کار خود راضی هستند احساس غرور می کنند چون به انتخاب خود افتخار می کنند.

جالب است بدانید که تحقیقات می گوید که افراد معمولا به چیزهایی علاقه مند می شوند که در راستای استعدادهایشان است. چون چیزی از درون آنها را فرا می خواند. پس شاید بتوان گفت بهترین راه برای موفقیت، شناخت استعداد ها و گام برداشتن در مسیر آن هاست تا هم موفقیت و هم رضایت و شادمانی را به همراه داشته باشد. 

پس اگر می خواهید کمک کنید تا فرزند شما استعداد های ذاتی اش را بشناسد تا فرصت و زمان کافی برای رشد استعدادهایش و رسیدن به موفقیت را داشته باشد، کلیک کنید.

آزمون های روانشناسی

برای سنجش استعدادهای فرزند خود کافیست بر روی تصویر بالا کلیلک نمایید